KuchmykiProdukty

Zastosowanie Octu w Praniu, Sprzątaniu, Ogrodzie i Kosmetyce

Nietypowe zastosowania octu

Poznaj praktyczne zastosowanie octu, które ułatwi Ci życie. Ocet, najczęściej używany w kuchni jako przyprawa zakwaszająca, to naturalny środek, który może mieć również inne zastosowania. Czytaj dalej!

1. Zastosowanie octu spirytusowego jako odkamieniacz

Jeśli zmagasz się z twardą wodą dobrze wiesz, jak może wyglądać czajnik po kilku użyciach. Na jego dnie oraz bokach czajnika tworzy się twarda skorupa, którą tworzy osad z kamienia. Po zagotowaniu wody w takim czajniku pływają w niej małe kawałki kamienia, które można dostrzec w kawie i herbacie. Zastosowanie octu w takiej sytuacji: po prostu wlej ocet do połowy czajnika w proporcji 1:1 z wodą i zagotuj. Wylej wodę z octem i ciesz się czystym czajnikiem i wodą bez kamienia.

2. Zastosowanie octu winnego dla dłuższej trwałości ciętych kwiatów

Dodaj octu do wody w wazonie, a cięte kwiaty postoją dłużej, ponieważ ocet zapobiega namnażaniu się bakterii. Zalecana proporcja to 2 łyżki octu oraz 3 łyżki cukru na 1 litr wody.

3. Zastosowanie octu jako środek czyszczący oraz nabłyszczacz do zmywarki

Dodanie szklanki octu do mycia naczyń, pomaga domyć niektóre zabrudzenia i nadaje naczyniom połysk. Wykorzystaj ten sposób, jeśli myjesz szkło lub naczynia zakamienione lub z osadami z herbaty, ziół czy warzyw, takich jak np burak, czy owoców np. jagód.

Nie stosuj do zmywarki octu zbyt często, gdyż ocet o silnym stężeniu, mający częsty kontakt z elementami zmywarki może je uszkodzić.

4. Ocet niszczy chwasty

Wystarczy spryskać niechciane chwasty i trawę octem.

5. Ocet usuwa rdzę

Sprawdź, jak ocet radzi sobie z rdzą. Zanurz zardzewiały przedmiot w nierozcieńczonym occie, lub kilkakrotnie spryskaj zardzewiałe miejsce octem. Pozostaw na 30 minut lub więcej, jeśli rdza jest spora. Pozostałości rdzy oczyść szczotką. W razie potrzeby powtórz.

6. Ocet usuwa plamy

Ocet usuwa plamy z ubrań. Jest to łagodniejszy i bardziej naturalny sposób niż chlorowe odplamiacze, które mogą zniszczyć ubranie. Mieszanka octu i sody oczyszczonej usuwa plamy z pomidorów, kawy czy musztardy.

7. Ocet zamiast płynu do naczyń

Gorąca woda z octem to dobry zamiennik dla płynu do naczyń.

8. Ocet zmiękcza tkaniny

Ocet z powodzeniem zastąpi klasyczny płyn do płukania tkanin. Do komory na płyn do płukania wlej około 100 ml octu. Twoje rzeczy będą miękkie i świeże.

Zastosowanie octu: ocet zamiast płynu do płukania
Zdjęcia: Unsplash

9. Ocet ma dobroczynny wpływ na skórę i włosy

Rozcieńczony ocet jabłkowy posiada kwaśne pH, dlatego stanowi dobry tonik do każdego rodzaju cery. Ma działanie ściągające, napina skórę, dezynfekuje i nawilża. Płukanka do włosów na bazie octu pomoże w walce z łupieżem oraz dodaje blasku.

10. Ocet przeczyści odpływ

W połączeniu z sodą ocet może oczyścić i odetkać zabrudzony resztkami i tłuszczem odpływ zlewu.

Zobacz również: Jak zrobić zakwas na chleb domowy?

Powiązane
KuchmykiPodstawy

Jak Szybko Obrać Czosnek?

PodstawyProdukty

Jak Przechowywać Jajka, Aby Zachowały Świeżość?

KuchmykiProdukty

Jak Ocenić, Czy Jajko Jest Świeże?

Przeczytaj również
Jak Zrobić Domowy Majonez?