Czy znasz już najnowszy trend gotowania, który w języku angielskim określa się root-to-stem? Polega on na tym, aby z każdej części rośliny jadalnej wydobyć to, co najlepsze. Wykorzystanie łupin z cebuli doskonale się wpisuje w ten nurt. Dlaczego?
Co takiego mają w sobie łupiny cebuli?
Z reguły wyrzucamy łupiny cebuli, nie mając świadomości, że to właśnie w nich kumuluje się najwięcej dobroczynnych składników. Może nie zachwycają smakiem czy zapachem i średni z nich dodatek do kanapek, ale po odpowiednim przygotowaniu są doskonałym źródłem błonnika, witamin oraz przeciwutleniaczy.
Łupiny cebuli zawierają witaminy A, E i C, dużą ilość błonnika, związki siarkowe, mikroelementy takie jak wapń, magnez, żelazo, potas, chrom i selen i kwercetynę.
Root to stem
Na czym polega gotowanie root to stem? Jakie warzywa można zjeść od korzenia po liście?
Kwercetyna w łupinach cebuli
Kwercetyna jest to naturalnie występujący silny antyoksydant (przeciwutleniacz), który pomaga zwalczać w organizmie wolne rodniki niszczące komórki organizmu. Dzięki obecności przeciwutleniaczy organizm wolniej się starzeje, jest bardziej odporny i lepiej funkcjonuje. Kwercetyna zawarta w łupinach cebuli wpływa na obniżenie cholesterolu LDL (tego złego) oraz ciśnienia krwi. Pomaga zwalczać alergie, stany zapalne, ma działanie uspokajające. Kwercetyna pozyskana z łupin cebuli jest dużo lepiej przyswajalna niż ta dostępna w formie różnego rodzaju suplementów. Najwięcej kwercetyny zawiera czerwona cebula.
Duża zawartość błonnika w łupinach cebuli
Błonnik zawarty w łupinach cebuli ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, zmniejsza wchłanianie cholesterolu, obniża stężenie glukozy we krwi. Jest bardzo pomocny przy zdrowym odchudzaniu. Regularne picie wywaru z łupin cebuli pomaga utrzymać prawidłową wagę.
Rośliny są najlepszymi chemikami. Ponieważ nie mogą się poruszać, muszą wytworzyć potrzebne substancje, nie tylko do wzrostu, ale też do obrony, ochrony oraz samoleczenia. Ma to sens, że substancje produkowane przez rośliny w reakcji na stres, będą miały podobne, pozytywne oddziaływanie na człowieka.
Mary Ann Lila, Plants for Human Health Institute at North Carolina State University
W jaki sposób wydobyć z łupin cebuli wartości odżywcze?
Łupin cebuli nie powinno się spożywać bezpośrednio, gdyż są suche i twarde. Jednak dzięki prostym sposobom część cebuli, którą zazwyczaj się wyrzuca, może wzbogacić danie lub być interesującym dodatkiem codziennej diety. Pamiętaj, że łupiny cebuli przed użyciem trzeba dokładnie oczyścić i umyć z resztek ziemi. Ściągnij z cebuli te najbardziej zewnętrzne warstwy, które często bywają uszkodzone i brudne. Wykorzystaj tylko te, które są zdrowe i nie noszą śladów pleśni.
Czy łupiny cebuli zawierają toksyczne substancje?
Mimo, że większość warzyw i owoców dzisiaj jest spryskiwanych pestycydami, cebula należy do tych najbezpieczniejszych produktów. Dla pewności możesz jednak przed obraniem umyć ją w roztworze z octu oraz sody oczyszczonej.
Jak użyć łupiny cebuli?
1. Łupiny cebuli jako dodatek do sosu, zupy etc.
Możesz dodać łupiny cebuli do zup i sosów. Dodaj je odpowiednio wcześnie, aby zdążyły zmięknąć i oddać cenne wartości do gotującej się potrawy. Łupiny cebuli są doskonałe do rosołu, któremu nadadzą również ładną barwę i aromat. Gdy przygotowujesz sos, umieść je w jednym miejscu w garnku tak, aby można było je łatwo wyciągnąć.
2. Herbatka z łupin cebuli
Przygotuj napar z łupin cebuli. Włóż łupiny cebuli do specjalnej torebki lub sitka do parzenia herbaty. Zalej gorącą wodą, tak jak zaparzasz zwykłą herbatę lub zioła, przykryj na 15 minut, a następnie po lekkim ostudzeniu wypij. Do smaku możesz dodać miodu. Zawarta w łupinach cebuli kwercetyna działa uspokajająco, dlatego dobrze jest się jej napić wieczorem przed snem.
3. Odżywczy ryż gotowany na wywarze z łupin cebuli
Podczas gotowania ryżu dodaj do garnka łupiny cebuli. Upewnij się, że łupiny odpowiednio namokną i oddadzą sok do wody, w której gotuje się ryż. Po zagotowaniu ryżu wyjmij łupiny.
4. Chleb własnego wypieku z dodatkiem łupin cebuli
Dodaj łyżeczkę rozgniecionych łupin cebuli do ciasta chlebowego, aby wzbogacić jego smak i wartość odżywczą. Do rozgniecenia skórki cebuli możesz użyć moździerza.
5. Napar cebuli jako tonik do twarzy
Napar z łupin cebuli sprawdzi się jako tonik do cery trądzikowej. Garść cebuli zalej wrzątkiem, przykryj i odczekaj 15 minut. Następnie przecedź napar i przelej do naczynia. Nasącz wacik w przygotowanym naparze i przemywaj nim twarz.