DecorDIY

Jakich Jajek Użyć Do Pisanek?

Jakie jajka na pisanki?

Malowanie pisanek to znany wielkanocny zwyczaj. Swoje korzenie ma w dawnych pogańskich czasach, kiedy to Słowianie oddawali cześć bogom natury, a jajko było symbolem życia, odrodzenia się i płodności.

Dlaczego maluje się pisanki na Wielkanoc?

Kultura chrześcijańska włączyła malowanie pisanek do obrzędów wielkanocnych. Dlatego wszyscy kojarzymy kolorowe pisanki z tym świętem. Jednak malować jajka możemy każdego dnia w roku, a sposobów, pomysłów i inspiracji jak wykonać piękne pisanki jest mnóstwo.

Wielkanoc

Pisanka to jajko lub wydmuszka jajka kurzego, gęsiego lub przepiórczego (lub każde inne), które ozdobione jest różnymi technikami.

Pisani wielkanocne

Od czego zacząć robienie pisanek?

Aby zrobić pisanki możemy skorzystać z przeróżnych technik, tych tradycyjnych jak barwienie jajka w łupinach cebuli i bardziej nowoczesnych z użyciem na przykład flamastrów. Niezależnie od obranego sposobu, potrzebne będzie jajko. Zaskoczeni? 😉

Jak wybrać jajka na pisanki?

Do wykonania pisanek można użyć każdego rodzaju jajka. Najczęściej wybierane i najłatwiej dostępne jajka to oczywiście kurze, które występują w różnych odcieniach: od białego do brązowego.

Czy kolor skorupki jajka na pisanki ma znaczenie?

Warto dopasować naturalny odcień jajka pod planowaną technikę dekorowania pisanek. Ciemniejszy odcień skorupki jajka będzie przebijać przez barwniki i mieszać się z ich kolorami.  Sprawdzi się za to w przypadku pisanek tzw. drapanek, gdzie wzór jest wydrapywany za pomocą ostrego narzędzia. Kolor skorupki jajka nie będzie mieć natomiast znaczenia, jeśli planujemy wykonać pisanki techniką oklejania, tzw. oklejanki.

Jak zrobić diy pisanki

Pisanki gotowane na twardo czy wydmuszki?

Bardzo prostym sposobem przygotowania pisanek jest zagotowanie jajek na twardo z barwnikami. Jeśli chcemy zostawić pisanki na dłużej, warto przygotować wydmuszki. Tak przygotowane pisanki są lekkie, estetyczne i możemy je zachować bez obawy, że się zepsują.

Powiązane
PodstawyPrzepisy

Jak Ugotować Jajko Na Twardo?

DIYPrzepisy

Jak Zrobić Domowy Majonez?

KuchmykiPrzepisy

Jak Ugotować Jajka na Miękko i na Twardo w Jednym Garnku?

KuchmykiPodstawy

Jak Pasteryzować Jajka?

Przeczytaj również
Jak Zrobić Wydmuszkę z Jajka?