Dowiedz się, jak w bardzo prosty sposób sporządzić dezynfekcyjny płyn do mycia rąk. Możesz go używać wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do czystej wody oraz mydła. Sprawdzi się doskonale w szkole, na wycieczce czy podczas zakupów.
Klauzula informacyjna w związku z koronawirusem
Płyn dezynfekujący opisany w artykule nie zastąpi prawidłowego mycia rąk. Pomimo, że preparat zawiera ogólnodostępne składniki dezynfekujące, nie był testowany na skuteczność w walce z koronawirusem. Przed użyciem jakichkolwiek specyfików zawsze konsultuj się z lekarzem.
Bezapelacyjnie najlepszym i najskuteczniejszym sposobem dbania o higienę dłoni, jest ich dokładne mycie z użyciem odpowiednich środków. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy w biegu i nie ma możliwości skorzystania z bieżącej, czystej wody oraz detergentów? Polecamy tonik o prostym i zdrowym, 100% naturalnym składzie, który możesz nosić przy sobie i korzystać w każdej chwili, gdy zajdzie potrzeba.
Składniki, które można użyć, aby zrobić płyn antybakteryjny w domu
1. Olejki naturalne
W recepturze na naturalny tonik dezynfekcyjny znajdują się naturalne olejki takie jak herbaciany, cytrynowy lub pomarańczowy.
- Olejek z drzewa herbacianego, choć nie zachwyca zapachem, posiada udowodnione działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. To prawdziwy wojownik w walce z drobnoustrojami, które szkodzą zdrowiu i powodują choroby.
- Olejek cytrynowy oraz pomarańczowy posiadają naturalne właściwości odkażające oraz piękny zapach. Jednak zachowaj ostrożność, jeśli masz wrażliwą skórę. Preparaty na bazie cytrusów powodują, że skóra robi się bardziej wrażliwa na działanie słońca.
2. Alkohol
Głównym składnikiem aktywnym płynu dezynfekcyjnego jest alkohol. Jego stężenie wpłynie na końcowe działanie toniku. Im wyższe, tym bardziej skuteczne przeciwko wirusom oraz bakteriom.
- Alkohol 40-45% czyli wódka łagodniejszy alkohol da nam w wyniku lżejszą wersję toniku.
- Alkohol 95% czyli spirytus jest wystarczający do sporządzenia toniku, który skutecznie przeciwdziała wirusom oraz bakteriom.
3. Witaminy
Witamina E w kropelkach ma działanie nawilżające oraz natłuszczające. Opóźnia również efekty starzenia i odżywia skórę.
4. Pojemnik na płyn
Jeśli zrobisz większą ilość płynu, przechowuj go w zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Mniejszą ilość możesz przelać do bardziej poręcznej buteleczki z atomizerem. W przepisie podane są składniki na około 60 ml preparatu.
Jak sporządzić płyn dezynfekujący do rąk domowym sposobem
Przygotuj:
Składniki na 60 ml płynu
- 45 ml alkoholu (wódka, spirytus)
- 5 kropli witaminy E
- 5 kropli olejku cytrynowego
- 5 kropli olejku pomarańczowego
- 5 kropli olejku herbacianego
- Woda destylowana
- Butelka z atomizerem 60 ml
Kolejne kroki
Do buteleczki wlej alkohol z witaminą oraz olejkami. Zakręć i zmieszaj wszystkie składniki. Następnie do mieszanki dolej wody destylowanej i ponownie wymieszaj. Gotowe!
Pytania i odpowiedzi
1. Co to jest płyn dezynfekcyjny i do czego służy?
Płyn antybakteryjny jest to preparat na bazie alkoholu, który może być stosowany w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba umycia rąk w warunkach braku dostępu do wody oraz mydła.
2. Czy płyn dezynfekcyjny do rąk usuwa bakterie i wirusy?
Według ogólnodostępnych informacji płyn odkaża skórę z bakterii oraz wirusów, jeśli jego skład zawiera co najmniej 60% alkoholu.
2. Czy do mieszanki mogę użyć innych składników niż w podanym przepisie?
Tak, można użyć różnych olejków, które są dostępne do kontaktu ze skórą zgodnie z ich przeznaczeniem i zaleceniami.
3. Jak stosować płyn dezynfekcyjny domowej roboty?
Noś przy sobie i używaj w dogodnym momencie, spryskując powierzchnię dłoni po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Wetrzyj w skórę podobnie jak podczas nakładania kremu do rąk.
4. Czy płyn dezynfekcyjny szkodzi skórze?
Im wyższa zawartość alkoholu, tym preparat mocniej wysusza skórę. Niektóre olejki również mogą powodować przesuszenie, dlatego obserwuj swoją skórę podczas stosowania płynu i w razie potrzeby dodatkową ją nawilżaj. Nie wystawiaj skóry po użyciu na mocne słońce.
Uwaga: Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi substytutu dla profesjonalnej porady, leczenia oraz diagnozy medycznej.