DIY

Jak Zrobić Żel Antybakteryjny Do Dezynfekcji Rąk?

Jak przygotować żel antybakteryjny w domu

Niektóre żele dezynfekujące do rąk, które można nabyć w sklepach, opierają się na składzie budzącym nasze wątpliwości. Dowiedz się, jak w kilka minut przygotować żel antybakteryjny do rąk z 3 prostych składników

Klauzula informacyjna w związku z koronawirusem

Żel antybakteryjny opisany w artykule nie zastąpi prawidłowego mycia rąk. Preparat zawiera ogólnodostępne składniki dezynfekujące, jednak nie był testowany na skuteczność w walce z koronawirusem. Przed użyciem jakichkolwiek specyfików zawsze konsultuj się z lekarzem.

Nic nie zastąpi prawidłowego i dokładnego mycia rąk. Co jednak zrobić, gdy jest to utrudnione? Warto mieć przy sobie buteleczkę żelu antybakteryjnego o przejrzystym składzie, bez dodatkowej szkodliwej chemii.

Co potrzebujesz, aby przygotować żel antybakteryjny w domu?

1. Alkohol

Alkohol to aktywny składnik żelu antybakteryjnego domowej roboty. Najlepszy będzie:

  • alkohol izopropylowy 91-99%, który jest środkiem organicznym, stosowanym jako płyn antyseptyczny i ma właściwości dezynfekujące oraz odtłuszczające.
  • etanol, który w łatwo dostępnej wersji występuje jako spirytus (mieszanka 95,6% etanolu i wody).

Pamiętaj! Nie wolno stosować metanolu oraz butanolu, które są toksyczne.

2. Żel aloesowy

Aby żel antybakteryjny własnej produkcji był bezpieczny i wygodny w użyciu, należy zmieszać alkohol z substancją, która go rozcieńczy oraz nada mieszance odpowiednią konsystencję. Idealny do tego celu jest żel aloesowy, który ze względu na swoje właściwości nawilżające zneutralizuje negatywne oddziaływanie alkoholu na skórę rąk. Możesz go zastąpić gliceryną albo balsamem do rąk.

Zobacz również:

3. Olejek zapachowy (opcjonalnie)

Olejek zapachowy nie jest obowiązkowym składnikiem żelu antybakteryjnego. Jeśli jednak chcesz, aby na dłoniach pozostawiał ładny zapach, sięgnij po ulubiony aromat. Nie przesadź z jego ilością, aby nie zaburzyć skuteczności żelu antybakteryjnego.

Jak sporządzić żel do dezynfekcji rąk? Potrzebne składniki i narzędzia

Przygotuj:
  • Alkohol (najlepiej 99%) – Alkohol izopropylowy, spirytus
  • Żel aloesowy
  • Olejek zapachowy np. herbaciany (opcjonalnie)
  • Miskę oraz łyżkę do mieszania
  • Pojemnik na gotowy żel
  • Lejek do przelania gotowej mieszanki do butelki
  • Rękawiczki ochronne

Przepis na żel antybakteryjny w 3 prostych krokach

Alkohol izopropylowy to silna substancja, która w nierozcieńczonej postaci może poparzyć skórę rąk. Zachowaj środki ostrożności.

1. Przygotuj składniki

Upewnij się, że posiadasz wszystkie potrzebne składniki. Odmierz odpowiednie proporcje. Właściwa proporcja to 2/3 alkoholu i 1/3 żelu. Pamiętaj, że odpowiednia zawartość alkoholu to kluczowy czynnik, aby uzyskana mieszanka miała działanie odkażające. Jeśli ilość alkoholu w mieszance będzie niższa niż 60%, żel nie będzie miał działania antybakteryjnego.

2. Sporządź mieszankę

Wlej do miski odmierzone składniki w proporcji 2/3 alkoholu oraz 1/3 żelu. Delikatnie mieszając połącz je ze sobą do uzyskania gładkiej konsystencji. Gdy powstanie jednolita substancja, wedle uznania, dodaj kilka kropel (nie więcej niż 10) aromatu.

3. Przelej gotowy żel antybakteryjny do buteleczki

Gotowy żel antybakteryjny własnej produkcji przelej do naczynia. Może to być buteleczka z pompką po kosmetyku albo inny pojemnik, który będzie wygodny dla Ciebie w codziennym użytkowaniu. Nie zapomnij uprzednio dokładnie umyć pojemnika, np. wyparzyć w zmywarce albo przelać zagotowaną wodą z czajnika. Na suchą buteleczkę możesz nakleić kawałek taśmy i opisać gotowy produkt, tak aby nie pomylić go z innym.

Unikaj opakowań po produktach spożywczych np. napojach, gdyż ktoś może się pomylić i go spożyć. Trzymaj żel antybakteryjny z dala od dzieci.

Pytania i odpowiedzi

1. Co to jest żel antybakteryjny i do czego służy?

Żel antybakteryjny jest to preparat na bazie wysokoprocentowego alkoholu, który ma działanie odkażające i dezynfekujące. Stosowany może być w sytuacji, gdy niemożliwe jest dokładne umycie rąk z użyciem bieżącej wody oraz detergentów.

2. Czy żel antybakteryjny do rąk jest skuteczny na bakterie i wirusy?

Tego typu preparaty skutecznie dezynfekują i odkażają skórę z wirusów oraz bakterii. Ich skuteczność zależy od aktywnego składnika – wysokoprocentowego alkoholu, który działa bakteriobójczo, odkażająco i antyseptycznie. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji w dobieraniu składników żelu. Jego skuteczność spada, jeśli w mieszance zawartość alkoholu będzie niższa niż 60%.

2. Czy do mieszanki mogę użyć 70% lub mniej alkoholu?

Aby żel antybakteryjny był skuteczny, zawartość alkoholu powinna wynosić minimum 60%. Jeśli użyjesz 70% alkoholu i dodasz inne składniki, końcowa zawartość alkoholu może spaść poniżej wymaganych 60%. Jeżeli nie masz innego alkoholu, dodaj minimalną ilość składników, jak np. kilka kropel olejku np. herbacianego. Po użyciu nawilżaj skórę rąk balsamem.

2. Czy żel antybakteryjny jest skuteczniejszy od mycia rąk?

Według lekarzy dokładne mycie z użyciem mydła to najskuteczniejsza metoda dbania o higienę rąk. Żel antybakteryjny nie powinien jej zastępować, jeśli nie ma takiej potrzeby.

3. Jak stosować żel antybakteryjny?

Nałóż na dłonie żel antybakteryjny i wcieraj go w skórę rąk aż się wchłonie. Zrób to tak, jak podczas mycia rąk mydłem. Szczególną uwagę poświęć wewnętrznej stronie rąk oraz opuszków palców, gdyż w tych miejscach, podczas dotykania, nasze ręce mają największy kontakt z innymi przedmiotami.

4. Czy żel antybakteryjny jest bezpieczny dla skóry?

Produkt na bazie alkoholu może wysuszać skórę. Obserwuj stan swojej skóry i zaprzestań stosowania, jeśli odczuwasz dyskomfort. Nawilżaj skórę rąk podczas stosowania żelu antybakteryjnego.

Powiązane
DIY

Jak Zrobić Płyn Do Mycia Rąk O Naturalnym Składzie?

DIY

Jak Zrobić Żel Aloesowy O Zdrowym Składzie?

Przeczytaj również
Czy Wiesz, że Łupiny Cebuli to Źródło Cennych Składników?