Jajecznica to bardzo popularne danie na całym świecie. Przepis na jajecznicę wydaje się banalnie prosty do wykonania, w praktyce jednak łatwo ją zepsuć.
Idealna jajecznica to taka, która posiada lekką konsystencję oraz delikatny smak. Jeśli nie jesteś fanem suchej i przesolonej jajecznicy, unikaj poniższych błędów.
1. Za duża patelnia do ilości jajek
Na zbyt dużej patelni jajka bardziej się rozleją i szybciej zetną. Postaraj się dopasować rozmiar patelni do ilości jajek. Można orientacyjnie założyć, że dla jajecznicy z 6 i więcej dużych jaj, warto już wyciągnąć taką większą, około 28 centymetrową patelnię. Dla mniejszej ilości jaj wystarczy mniejsza patelnia.
Co zrobić jeśli mam jedynie dużą patelnię?
Skoncentruj działania w środkowej części patelni. Po rozpuszczeniu odrobiny masła, jak najszybciej zgarnij jajka do środka patelni i zmniejsz moc lub ogień tak, aby mieć jak największą kontrolę nad procesem ścinania się jajek.
2. Wbijanie jajek bezpośrednio na patelnię
Jeżeli wbijesz jajka jedno po drugim bezpośrednio na rozgrzaną patelnię, jajka zetną się przed połączeniem białek i żółtek, a jajecznica nie będzie puszysta i miękka. W przypadku większej ilości jaj, te wbite na samym początku będą już ścięte i uformowane podobnie jak jajka sadzone.
Czytaj również: Najlepsze sposoby przyrządzania jajek
Mały ogień i może się udać
Mniejsza ilość jaj nie wymaga aż takiej ostrożności. Przy minimalnie nagrzanej patelni, zdążysz wbić jajka i rozmieszać je w odpowiednim momencie.
Zgniła niespodzianka
Rzadko, ale się zdarza. Po wbiciu kilku jaj, dodajesz kolejne, które okazuje się zepsute. Dlatego zawsze warto mimo wszystko wcześniej sprawdzić każde jajko w osobnym naczyniu, zanim dodamy je do pozostałych.
3. Doprawianie jajecznicy na samym początku dużą ilością soli
Za dużo soli na samym starcie to suche oraz sztywne jajka, dlatego aby zachować lekką i wilgotną konsystencję jajecznicy, doprawiaj ją pod sam koniec smażenia.
Jeżeli wolisz doprawić jajecznicę na samym początku, użyj niewielkiej ilości soli, szczypty albo dwóch.
Niektórzy kucharze twierdzą, że w ogóle nie ma potrzeby solić jajecznicy. Powolne przyrządzanie jajecznicy na niewielkim ogniu, wydobywa z jajek ich naturalną słoność i smak, który nie potrzebuje już żadnych dodatków ani przypraw.
4. Za duży ogień
Utrzymanie małego ognia podczas przygotowywania jajecznicy pozwoli lepiej kontrolować jej konsystencję. Nie smaż zbyt długo jajecznicy. Wystarczy kilka minut.
5. Dodatek mleka lub śmietany do jajecznicy
Dodawać mleko lub śmietanę do jajecznicy czy nie dodawać. Jeżeli tak, to robić to z dużym wyczuciem. Zbyt duża ilość dodatkowych składników niesie ryzyko, że jajecznica stanie się gumowata i niesmaczna.
Co można dodać, aby jajecznica stała się bardziej puszysta?
Aby jajecznica była bardziej lekka i puszysta dodaj do niej odrobinę wody.