PodstawyProdukty

Jak Przechowywać Jajka, Aby Zachowały Świeżość?

Jak przechowywać jajka?

Jak się obchodzić z jajkami? Jak przechowywać jajka, aby długo zachowały świeżość? Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

1. Jajka trzymaj w stałej temperaturze

Dyskusja, czy jajka powinny być przechowywane w lodówce, czy poza nią, nadal się toczy i każda z opcji ma swoich zwolenników. Tak naprawdę, jajkom najbardziej szkodzi zmiana temperatur. Postaw jajka w głębi lodówki, gdyż na drzwiach lodówki są najbardziej wystawione na różnice ciepła. Jeśli wolisz przechowywać jajka poza lodówką, zadbaj o miejsce, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione, o stałej pokojowej temperaturze.

Jak przechowywać jajka?

2. Jak przechowywać jajka – najlepiej „dupką” do góry

Przechowywanie jajek tępym końcem do góry powoduje, że są dłużej świeże. W kartoniku, w którym kupujesz jajka, odwróć jajka „do góry nogami”.

3. Myj jajka dopiero przed użyciem

Nawet jeśli na zakupionych przez Ciebie jajach znajdziesz przyklejone do skorupki, za pomocą specyficznego, naturalnego spoiwa, piórko – nie panikuj. Jajka nie są myte, ponieważ mogłoby to spowodować uszkodzenie skorupki i kutikuli (specjalna błona utrudniająca bakteriom wtargnięcie do środka jaja).

Jajka przed użyciem myjemy samą wodą, bez użycia detergentów. Chemia może przedostać się do środka przez porowatą powierzchnię skorupki jajka.

4. Zanim użyjesz jajka, upewnij się, że jest świeże

Wbij jajko do miseczki lub szklanki, zanim dodasz je do potrawy.

Ten dobry nawyk pozwala uniknąć wpadki, jaką jest wbicie do ciasta lub innej potrawy, zgniłego jajka. Pamiętaj o tym zawsze, gdy przyrządzasz danie z dużą ilością jaj, takie jak omlet czy ciasto, np. biszkopt.

Jak przechowywać jajka?

Photo by Gaelle Marcel on Unsplash

5. Nie wyrzucaj jaj pod terminie przydatności do spożycia

Data, która określa przydatność jaj do spożycia tak naprawdę jest datą minimalnej trwałości. Nie ma potrzeby wyrzucać jaj, jeśli jest już „po dacie”. Sprawdź ich świeżość prostym sposobem i jeśli wszystko jest ok – użyj.

Powiązane
KuchmykiPodstawy

Jak Szybko Obrać Czosnek?

PodstawyPrzepisy

Jak Przygotować Jajecznicę?

Przepisy

Najlepsze Sposoby Przyrządzania Jajek. Omlet, Frittata, Jajko Cocotte

KuchmykiProdukty

Jak Ocenić, Czy Jajko Jest Świeże?

Przeczytaj również
Jak Gotować Jajka, Aby Nie Pękały Podczas Gotowania?