KuchmykiProdukty

10 nietypowych zastosowań octu, dzięki którym oszczędzisz czas, pieniądze i nerwy ;-)

Nietypowe zastosowania octu

Poznaj praktyczne zastosowania octu, które ułatwią Ci życie. Ocet, najczęściej używany w kuchni jako przyprawa zakwaszająca, to naturalny środek, który może mieć również inne zastosowania. Czytaj dalej!

1. Zastosowanie octu spirytusowego jako odkamieniacz

Jeśli zmagasz się z twardą wodą dobrze wiesz, jak może wyglądać czajnik po kilku użyciach. Na jego dnie oraz bokach czajnika tworzy się twarda skorupa, którą tworzy osad z kamienia. Po zagotowaniu wody w takim czajniku pływają w niej małe kawałki kamienia, które można dostrzec w kawie i herbacie.  Po prostu wlej ocet do połowy czajnika w proporcji 1:1 z wodą i zagotuj. Wylej wodę z octem i ciesz się czystym czajnikiem i wodą bez kamienia.

2. Zastosowanie octu winnego dla dłuższej trwałości ciętych kwiatów

Dodaj octu do wody w wazonie, a cięte kwiaty postoją dłużej. Ocet zapobiega namnażaniu się bakterii. Zalecana proporcja to 2 łyżki octu oraz 3 łyżki cukru na 1 litr wody.

3. Ocet jako środek czyszczący oraz nabłyszczacz do zmywarki

Dodanie szklanki octu do mycia naczyń, pomaga domyć niektóre zabrudzenia i nadaje naczyniom połysk. Wykorzystaj ten sposób, jeśli myjesz szkło lub naczynia zakamienione lub z osadami z herbaty, ziół czy warzyw, takich jak np burak, czy owoców np. jagód.

Nie stosuj do zmywarki octu zbyt często, gdyż ocet o silnym stężeniu, mający częsty kontakt z elementami zmywarki, może je uszkodzić.

4. Ocet niszczy chwasty

Wystarczy spryskać niechciane chwasty i trawę octem.

5. Ocet usuwa rdzę

Ocet usuwa rdzę. Zanurz zardzewiały przedmiot w nierozcieńczonym occie, lub kilkakrotnie spryskaj zardzewiałe miejsce octem. Pozostaw na 30 minut lub więcej, jeśli rdza jest spora. Pozostałości rdzy oczyść szczotką. W razie potrzeby powtórz.

6. Ocet usuwa plamy

Ocet usuwa plamy z ubrań. Jest to łagodniejszy i bardziej naturalny sposób niż chlorowe odplamiacze, które mogą zniszczyć ubranie. Mieszanka octu i sody oczyszczonej usuwa plamy z pomidorów, kawy czy musztardy.

7. Ocet zamiast płynu do naczyń

Gorąca woda z octem to dobry zamiennik dla płynu do naczyń.

8. Ocet zmiękcza tkaniny

Ocet z powodzeniem zastąpi klasyczny płyn do płukania tkanin. Do komory na płyn do płukania wlej około 100 ml octu. Twoje rzeczy będą miękkie i świeże.

Ocet zamiast płynu do płukania

Zdjęcie Dan Gold z Unsplash

9. Ocet ma dobroczynny wpływ na skórę i włosy

Rozcieńczony ocet jabłkowy, dzięki kwaśnemu ph, to dobry tonik do każdego rodzaju cery. Ma działanie ściągające, napina skórę, dezynfekuje i nawilża. Płukanka do włosów na bazie octu pomoże w walce z łupieżem oraz dodaje blasku.

10. Ocet przeczyści odpływ

W połączeniu z sodą ocet może oczyścić i odetkać zabrudzony resztkami i tłuszczem odpływ zlewu.

0
Related posts
KuchmykiProdukty

Jak ocenić, czy jajko jest świeże? Poznaj na to prostą metodę

PodstawyProdukty

Jak przechowywać jajka? Poznaj 5 praktycznych nawyków

KuchmykiPodstawy

Jak szybko obrać czosnek? Poznaj proste sposoby.

Dodaj komentarz